Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

Ο Σπύρος Γκολίτσης οδήγησε τη ΜΕΝΤ στην πρώτη της ιστορική νίκη στην Α1

Ιστορική νίκη για τη ΜΕΝΤ στην Α1 Ανδρών βόλεϊ. Η πρώτη της ομάδας. Με τον δικό μας Φλωρινιώτη κόουτς Σπύρο Γκολίτση στον πάγκο. Η ΜΕΝΤ νίκησε την Λαμία με 3-1 και έτσι ο Σπύρος Γκολίτση φυσικό είναι να νιώθει δικαιωμένος για την προσπάθεια των παικτών του.

Αναλυτικά το δελτίο τύπου της Volleyleague για τον αγώνα και οι δηλώσεις του Φλωρινιώτη προπονητή:

Ιστορική πρώτη νίκη στη Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε η ΜΕΝΤ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση με φοβερό μπλοκ που απέφερε 16 πόντους επικράτησε της Λαμίας με 3-1 και πήρε 3 πολύτιμους βαθμούς. Αντίθετα η ομάδα της Φθιώτιδας γνώρισε τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα.
Κορυφαίοι της ΜΕΝΤ ο κεντρικός Τζούλιαν Μπίσετ και ο Ιταλός πασαδόρος Ματέο Πάρις, ενώ επιθετικά ξεχώρισε ο Σακόγλου με 19 πόντους. Η Λαμία παρουσιάστηκε για πρώτη φορά με τον Μάντισον Μακ Κίμπιν στη σύνθεση της, ισορρόπησε στα άκρα αλλά γενικά υστέρησε στην υποδοχή στα κρίσιμα σημεία και δε μπόρεσε να βγει με ταχύτητα στο φιλέ.
Σε όλα τα σετ η ΜΕΝΤ είχε μεγάλο προβάδισμα στο σκορ, ενώ η Λαμία κατάφερε με σερί στο σερβίς να προσπεράσει στο φινάλε του σετ και να κάνει το 27-25. Μάλιστα στο 24-23 ο Γκιρτζίκης έκανε επίθεση που αρχικά δόθηκε άουτ αλλά στη συνέχεια δόθηκε για τη Λαμία με απόφαση του Γεωργιάδη.
Παρά την ισοφάριση σε 1-1 σετ η ΜΕΝΤ έχοντας σύμμαχο και τον κόσμο που γέμισε το γυμναστήριο του συλλόγου κράτησε καλή τακτική και με προβάδισμα 2-3 πόντους στο υπόλοιπο του αγώνα έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Στεργιόπουλος

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-1, 16-9, 21-13, 25-16
2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 25-27
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-23
4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-27, 25-23, 25-23)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 19 (17/32 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ - 43% άριστες), Χατζηηλιάδης 17 (13/27 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 69% υπ - 46% άριστες), Μπισέτ 11 (6/9 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 8 (4/6 επ, 4 μπλοκ), Σφενδυλάκης 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ, 47% υπ - 42% άριστες), Κνάπεκ (λ, 60% υπ - 40% άριστες), Αντιφάκος.
ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Καρβούνης, Γκιρτζίκης 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ), Γκιμαράες 18 (17/37 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 44% άριστες), Μακ Κίμπιν Μ. 12 (8/17 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ - 23% άριστες), Χήρας 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Μακ Κίμπιν Ρ., Αλεξίου 2 (2/8 επ, 29% υπ - 14% άριστες), Παπαδόπουλος 18 (16/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Πίτερσον (λ, 80% υπ - 80% άριστες), Μαδούρας, Βλαχόπουλος.

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Δικαιώνεται η δουλειά και η αγωνιστικότητα της ομάδας μου. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Μπορούσαμε να νικήσουμε και με 3-0 εάν δεν γίνονταν κάποια λάθη στο φινάλε του 2ου σετ και από μας και από τους διαιτητές. Παρότι ισοφαριστήκαμε κρατήσαμε την ψυχραιμία μας και την τακτική μας απέναντι σε μία καλή ομάδα που μας πίεσε. Θέλαμε να δείξουμε στον κόσμο μας την αξία. Οδηγήσαμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε, αποφύγαμε τον αμερικανό λίμπερο και στήσαμε καλά το μπλοκ μας. Έχουμε μπροστά μας δύσκολο αγώνα με τον Παμβοχαϊκό όπου θα πάμε κι εκεί για τη νίκη».