Τρίτη 21 Οκτωβρίου 2014

Επιτυχημένο το ευρωπαϊκό ξίφους ασκήσεως της Φλώρινας (video)

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ξίφος Ασκήσεων Εφήβων στην Φλώρινα. Συνολικά αγωνίστηκαν 80 αθλητές από 13 χώρες ηλικίας έως 17 ετών και το επίπεδο ήταν ιδιαίτερα υψηλό.
Τα ευχάριστα για την ελληνική αποστολή ήρθαν στο ομαδικό. Η πρώτη ομάδα του ΑΟΞ Αιγάλεω με τους (Ανδριόπουλο – Σούλιο – Θεοτόκη) κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο. Στον μικρό τελικό επιβλήθηκαν της 2ης ομάδας της Δανίας με 45-31! Το κύπελλο κατέκτησε η πρώτη ομάδα της Ρουμανίας, η οποία επιβλήθηκε με 45-27 της πρώτης ομάδας της Δανίας. Συνολικά αγωνίστηκαν 18 ομάδες.
Στα ατομικά την πρώτη θέση κατέκτησε ο Τούρκος Μανκουέρ, ο οποίος κέρδισε σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι τον Βέλγο Ντε Γκρέεφ με 15-13. Ο Κυπελλούχος Ευρώπης, για να φτάσει έως τον τελικό έπρεπε να ξεπεράσει στον ημιτελικό το εμπόδιο του Δανού Ντανκουάρτ. Ο αγώνας ήταν πραγματικά εντυπωσιακός και ο Τούρκος κέρδισε με οριακή διαφορά (15-14). Στον άλλον ημιτελικό ο Ντε Γκρέεφ κέρδισε το Δανό Λανγκ με 11-2.
Από ελληνικής πλευράς το ενδιαφέρον ήταν έντονο. Στην 10η θέση τερμάτισε ο Αλέξης Θεοτόκης (ΑΟΞ Αιγάλεω), ο οποίος είχε και την καλύτερη παρουσία. Στην 12 θέση βρέθηκε ο Απόστολος Σούλιος (ΑΟΞ Αιγάλεω), ενώ στην πρώτη εικοσάδα βρέθηκε και ο Δαμιανός Μαυρίδης (ΑΟΞ Αιγάλεω).
Από εκεί και πέρα συμμετείχαν και οι Βασίλης Στάντσιος (ΑΟΟ, 22 θέση), Στέργιος Αλέξανδρος (Μ. Αλέξανδρος Κορδελιού, 30 θέση), Βασίλης Πικουλής (Οδυσσέας Χαλανδρίου, 32 θέση), Δημήτρης Κιβάρης (Α.Ο.Ο. 38 θέση), Γιάννος Ρίζος (ΑΟΞ Αιγάλεω, 45 θέση), Θεόδωρος Παπαχαρίσης (ΟΞΙΦ, 48), Χρήστος Παπαγιάννης (ΟΞΙΦ, 50 θέση), Αλέξανδρος Πιτσοτάκης (Α.Ο.Ο. 51 θέση), Θεόδωρος Κωστέντσης (ΟΞΙΦ, 53 θέση), Αγγελος Βερβέρης (ΑΟΞ Αιγάλεω, 54 θέση), Δημήτρης Μοσχόπουλος (ΟΞΙΦ, 60 θέση), Γιάννης Τσιτσιρίδης (Αθλητική λέσχη, 61 θέση), Θεμιστοκλής Παπαντωνίου (Αθλητική λέσχη, 63 θέση), Χρήστος Αργυρόπουλος (Α.Ο.Ο. 64 θέση), Αγγελος Μπαντίκης (ΟΞΙΦ, 65 θέση), Σωτήρης Ζαχαρόπουλος (ΟΞΙΦ, 66 θέση), Φίλιππος Πλάκας (ΑΟ Αλκάρ 67 θέση), Παναγιώτης Γεροσιδέρης (ΟΞΙΦ, 70 θέση), Γιώργος Αλβανός (ΑΟ Αλκάρ 74 θέση), Δημήτρης Σαχινίδης (ΟΞΙΦ, 75 θέση), Βαγγέλης Βαλαμπάνης (Οδυσσέας Χαλανδρίου, 77 θέση), Διονύσης Βαρδάκας (ΟΞΙΦ, 78 θέση), Ανδρέας Κούλης (ΟΞΙΦ, 79 θέση).